Proč se učit LaTeX?

Různí lidé by mohli jmenovat mnoho důvodů, proč se učit psát dokumenty pomocí tohoto softwaru. Já nebudu argumentovat tím, že v TeXu člověk může věrně reprodukovat bible ze 16. století, nebo automaticky generovat diplomy nebo popisky na obálky. Moje argumentace se bude soustředit na průměrného uživatele, který s největší pravděpodobností používá MS Office a nechce se mu se učit dalším nadstavbám. Uvedu jeden jediný argument, který podle mne má dost velkou váhu, aby převážil sílu MS Office.

LaTeX je deterministický

Slyšeli jste ten vtip o tom, co se stane, když ve Wordu pohnete obrázkem? Uznávám, že to není moc vtipný vtip, ale odhaluje podle mne kus pravdy o Wordu či jiných office programech. Tyto programy mají být dělané na to, aby byly uživatelsky přívětivé, což ale znamená, že ke všem funkcím se člověk musí nějak doklikat. Tohle je často frustrující, když člověk neví, jak např. udělat seznam, který by byl na chvíli přerušen, pevnou mezeru nebo zmíněnou manipulaci s obrázkem. A hledat porady na internetu je pro špatnou dokumentaci vyloučeno. Když už se nějaké formátování ve Wordu povede, tak se člověk necítí, že by pochopil, jak program funguje, nýbrž že dosáhl křehkého ekvilibria, které se hlavně nesmí porušit; je to jakýsi druh magie.
Oproti tomu v LaTeXu člověk může zvládnout téměř cokoliv a pokud to zvládne, tak se něco naučil a onu techniku může aplikovat příště. Dokumentace je na Stack Overflow snadno dostupná a ještě jsem nenarazil na neřešitelný problém. Používání LaTeXu mi tak ušetří spoustu vzteku a času.