Co je to RSS?

RSS (really simple syndication) je způsob, jak sledovat nové články, videa nebo podcasty z nejrůznějších zdrojů na jednom místě. Každý tvůrce, který chce tímto způsobem sdílet své věci, si vytvoří jeden soubor s tzv. RSS feedem v jednoduchém formátu. Uživatelé si pak tento feed stáhnou a pomocí jednoduchého programu ho přeloží, aby se dozvěděli, co je za novinky.

Jak RSS použít?

Pro zobrazování novinek z RSS feedu potřebujete aplikaci, která RSS feedy čte. Na PC doporučuji aplikaci do příkazové řádky newsboat. Video, které vysvětluje jeho fungování je zde. Na Android/iOS doporučuji open source aplikaci AntennaPod, která slouží primárně na podcasty, ale lze přes ní zobrazit i články atp.

Do své RSS feed aplikace musíte vždy přidat url svého RSS feedu. V případě mého webu se jedná o https://jidu.cz/RSS/RSS_jidu.xml, jiné stránky většinou uvádí svoji RSS feed adresu na webu.

Dokonce je i možné (zadarmo) pobírat informace z RSS feedů do mailu přes službu blogtrottr. RSS feedy lze také vytvořit z youtubových kanálů a z jiných sociálních sítí.

Pokud si chcete svůj vlastní RSS feed vytvořit, není nic jednoduššího. V podstatě jde o to někam na veřejně dostupné místo dát soubor ve formátu .xml. Do něj pak pravidelně vkládáte informace o nových updatech a uživatelé změny uvidí přes své RSS aplikace. Návod na formátování feedu najdete zde, vskutku to je really simple.