Na této stránce naleznete návody na to, jak se dělají všemožné věci. Vše, co zde najdete, jsem vlastnoručně již vyzkoušel (až na sekci o jazycích), přesto informace zde mohou zastarat nebo jsem mohl udělat chybu. Pokud chcete těmto stránkám pomoci, pak mě o tom můžete informovat e-mailem nebo nějak jinak.
Snažím se psát návody na věci, které lze v současné době těžko najít na internetu, nebo na internetu jsou, ale špatně. Není mým cílem podat nějakou vyčerpávající studii problematiky, nýbrž pouze dostatek informací, aby zájemce mohl zvládnout to, co chtěl, když začal číst návod (neboť nikdo nečte návody jen aby se něco naučil dopředu; čteme je, abychom překonali problém, kterému čelíme).
Účelem tohoto návodu je vysvětlit základy LaTeXu uživateli s nulovou předchozí zkušeností s TeXem nebo jiným složitějším softwarem. Návod se snaží být takový, aby ho pochopil opravdu každý, snad není zbytečně obsáhlý. Ze začátku jsou čtenáři představeny nutné všeobecné základy psaní s LaTeXem, později je nastíněno použití pro specifičtější účely, jako je psaní matematických textů.
Očekávám, že při čtení tohoto návodu vezmete do ruky myš a klávesnici, sami si LaTeX nainstalujete a budete zkoušet tvořit ukázkové dokumenty společně s návodem. Nejlépe se jej totiž člověk naučí používáním.
Jiné návody v angličtině lze najít zde, seznam symbolů v LaTeXu lze najít zde, či pomůže vyhledávání symbolů na Detexify. Ukázky toho, co všechno lze pomocí TeXu udělat, lze najít zde, ale také zde.
Proč se vyplatí se naučit LaTeX?
Pro přečtení tohoto návodu nepotřebujete mít žádnou předchozí zkušenost s Gnuplotem ani s terminálem a můžete používat Windows. Návod vás provede psaním Gnuplotu od začátku až k pokročilejším fíčurám. Je stručný, nicméně doporučuji si paralelně se čtením příkazy zkoušet u sebe na PC – návod je tak psaný.
Asymptote je mocný program, pomocí kterého lze vytvářet profesionálně vypadající vektorové obrázky, grafy či nákresy. Jedná se o jakousi „novější verzi” Metapostu, kterému se velice podobá, jen je přímočařejší na použití. Pomocí Asymptote (či Metapostu) jsem vytvořil své nákresy do série článků Oživlá Geometrie. V programu lze kreslit 2D i 3D nákresy, já se budu soustředit pouze na 2D nákresy.