Anarchistický seznam zdrojů pro metody rebelské praxe


Už tě nebaví vstávat, každý ráno před stejný zdi
Už tě nebaví bejt jak, lopata v nudnym stroji
Stejný tmy a stejný voči z hlavy
Stejný dny, jak dlaždice do podlahy

Už tě nebaví vídat, každej večer stejný herce
Už tě nebaví bejt jak smrtka vod orloje
Fláknout s tim a vodjet co nejdál to jde
Fláknout s tim a jet kam si tě to zve
(Zrní - Fláknout s tím)



Proč si většina mladých lidí nemůže za celoživotní práci pořídit vlastní domov? Proč během pandemie většina lidí schudla, ale majetek nejbohatších se signifikantně zvětšil? Proč musíme pracovat osm hodin denně, když dříve bylo možné pracovat méně? Proč nikdo neposlouchá vědce, kteří hovoří o klimatické krizi? Proč jsou to většinou ženy, které v práci vaří kafe, a skoro nikdy nic neřeknou? Proč je existence více než jedné sexuální orientace a dvou genderů pro tolik lidí sporné téma?

Jestli tě takové otázky matou, ale přesto je považuješ za důležité, jsi zde na správné stránce. Týkají se převážně naší společnosti, proto věřím, že pro jejich popis je dobré společnost znát. Společnost není pouze soubor jednotlivců, měli bychom se jí snažit pochopit jako celek.

K popisu společnosti lze využít moderní metody sociologie. Níže nalezneš pár zdrojů, které se k tomu vážou, nicméně hned řeknu jedno varování: to zahrnuje i marximus a třídní analýzu. Možná jsi to slovo slyšelx a třeba se ti líbí (je takové kontrariánské), nebo k němu máš averzi. Ať tak či tak, sociologie vychází z marxistických metod, to je prostě fakt. Používají se v ní původně marxistické metody (jako třeba třídní analýza, tj. ve zkratce dělení společnosti na např. bohaté a chudé). Marxismus samotný může nicméně být trochu příliš ideologický. Buďte si toho vědomi, a používejte jeho metody vědomě. Snažte se mít na každou situaci více metod analýzy, a vždy si vybrat tu nejlepší.

Někteří lidé považují těžkopádná slova jako proletariát, dialektický materialismus, nebo genderqueerness jako zbytečná a matoucí: věci by se měly vysvětlovat slovy, kterým všichni rozumí. Jiní lidé si myslí, že používání těchto slov člověka zavede do moře ideologie a zamezí mu pravé pochopení světa. Já si nemyslím ani jedno z toho; proč je důležité používat i dlouhá a složitá slova, a co lidé myslí tím, když je řeknou, popisuji v článku zde.

Popis společnosti je občas potřeba, otázka je, co však dělat, aby se společnost mohla změnit. Já tě zde nechci přesvědčovat o nějakém partikulárním náhledu na svět. Chci pouze dodat pocit možností: jiný svět je možný. Pokud si něco myslím, tak jsou to následující věci:

Tipy, jak se v tom orientovat

Anarchismus

Česko a Slovensko

Obecné zdroje

Knihy

Repozitáře textů

Library Genesis: ruský server s asi 3M knihami, ale hlavně veškerými vědeckými články. Nedávám adresu, neboť se neustále mění. Většina knih je prostě zde.

https://monoskop.org/Monoskop je wiki na humanitní autory a koncepty, často ve zdrojích jsou pdf textů...

https://archive.leftove.rs/ archiv textů radikálních organizací, např. Black Panthers.

http://www.marxists.org/ je databáze textů od slavných marxistů, ale také rozcestník základních pojmů.

https://forpartisans.noblogs.org/

https://sacred-texts.com/ jsou prostě všechny možné svaté texty.

https://archivesautonomies.org/

https://infokiosques.net/

https://www.redtexts.org/

http://www.bopsecrets.org/

https://libcom.org/

https://www.bannedthought.net/