Rychlé a špinavé tipy na cizí jazyky

18. 11. 2019Mnoho lidí by dalo hodně pro to, aby se naučilo cizí jazyk. Ale očividně ne dost na to, aby se jazyk skutečně naučili. Nebo jen neznají správný způsob, jak se učit, a kdyby tento zázračný způsob objevili, tak by se spasili a mohli si vypnout titulky u seriálů na Netflixu?

V článku uvedu několik metod, které vám mohou pomoci se cizí jazyk naučit. A když si článek přečtete do pěti minut...

Aktivity

 1. Kupte si slovník a čtěte si v něm stránky. Zkoušejte i výslovnost dle tabulky IPA.
 2. Neumíte-li jazyk dost dobře a chcete-li zažít jeho mluvenou podobu, jsou tu na youtubu lehce dostupné večerníčky a pohádky pro děti, kterým rozumí snad každý!
 3. Na E-bay lze sehnat levné cizojazyčné knihy, do kterých si člověk může bez výčitek vpisovat.
 4. Někdy může pomoci poslouchat rádio. Němci mají například Deutschland Funk, Angličané BBC, a třeba Francouzi mají zákon, že určité procento písniček v rádiích musí být francouzské.
 5. Čtení novin může hodně pomoci a je to zábava. Doporučuji například https://www.theguardian.com.
 6. Odborná literatura má překvapivě lehčí syntax. Orientujete-li se tedy v nějakém tématu, může pro vás být dobrá volba sáhnout po cizojazyčných materiálech.
 7. Když jste doma sami, můžete zkoušet dělat monology v cizím jazyce. Je to vtipné a může to pomoci prolomit strach z mluvení.
 8. Monology lze provádět i mentálně třeba na zastávce autobusu.
 9. Existují cizojazyčné podcasty, které mají výhodu v tom, že se v nich probírají zajímavější témata než např. v rádiu a lze je poslouchat např. při mytí nádobí. Na francouzštinu je dobrý podcast Inner French.
 10. Pražské mezinárodní rádio píše zprávy a články v mnoha jazycích https://cesky.radio.cz/. Týkají se ale pořád česka, takže jimi můžete nahradit např. idnes.

Zlepšení

 1. Když se učíte nové slovíčko, najděte si i jeho etymologii. Pak k němu máte více konotací a lépe si jej zapamatujete.
 2. Když máte slovníček, kam si píšete naučená slova, kupte si nějaký nelinkovaný. A kreslete si obrázky nebo si ho personalisujte. Nepravidelnost jeho vzezření (a vzezření jednotlivých slov, či jejich poloha na stránce) vám pomůže si slova zapamatovat.
 3. Pro vyhledávání si slovíček je někdy lepší používat papírový slovník než mobil. Je to větší námaha, ale o to větší signál mozku, že si slovíčko má opravdu zapamatovat.
 4. Mozek si lépe pamatuje věci, které má pocit, že jsou pro něj důležité. Jedná se o věci, se kterými má spojeno mnoho asociací. Proto je dobré nová slovíčka používat ve větách, jakožto si i představit nějaký obraz spojený se slovíčkem a zapojit tak do učení se více smyslů.

Pozn.: tento článek bude asi navždy ve výstavbě... Vždy je čas nacházet nové a nové tipy.